علاقه مندی موزه بریتانیا جهت برگزاری نمایشگاه در موزه ملی ایران

هارتوینگ فیشر، رئیس موزه بریتانیا به همراه دکتر وستا سرخوش (کرتیس)، پژوهشگر بخش مهر، سکه و مدال موزه بریتانیا، در ۲۷ آذر ۹۶ از بخش‌های مختلف موزه ایران باستان، موزه دوران اسلامی و نمایشگاه “ارمنستان و ایران، خاطره یک سرزمین” بازدید کرد.

رئیس موزه بریتانیا درباره محتوای آثار به نمایش گذاشته شده در موزه ملی ایران بیان کرد بااینکه اولین بار است از ایران بازدید می‌کند، اما انتظار دیدن گنجینه ای این چنین ارزشمند را نداشته است. غنا و تنوع سبک‌های هنری و دوره های تاریخی موجود در موزه ملی ایران، ایشان را بسیار تحت تأثیر قرار داده است.

او علاقه خویش به منظور نمایش آثار موزه بریتانیا در موزه ملی ایران را ابراز کرد که بعد از نمایشگاه استوانه کوروش، به عنوان دومین نمایشگاهی محسوب می شود که از طرف موزه بریتانیا در ایران برگزار می گردد.

همچنین در دیدار او با جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران، گفتگویی حول مسائل گوناگون موزه‌داری، شیوه‌های مستند‌نگاری دیجیتال، ایجاد پایگاه داده‌ها، بازدیدهای هدفمند دانش‌آموزی و … صورت پذیرفت.

فیشر آثار ارزشمند موجود در موزه ملی ایران و توالی تاریخی آن – از دوران پارینه‌ سنگی تا پایان دوره قاجار-  را دانشگاهی برای مطالعه و شناخت و تدریس فرهنگ، هنر و تاریخ ایران دانست و افزود که تاریخ ایران را باید در محل موزه ملی ایران آموخت.

مدیر موزه ملی ایران نیز از این بازدید مفصل و دقیق و نیز علاقه‌مندی مدیر موزه بریتانیا ابراز خوشحالی کرد و گفت که امروزه موزه ملی ایران از نظر سطح کیفی به استانداردهای بین ‌المللی نزدیک شده و این امر، امکان برگزاری نمایشگاه‌ هایی از کشورهای ایتالیا، ارمنستان، کره جنوبی، فرانسه (لوور) و بریتانیا، فراهم کرده است.

**********

گروه آموزشی و خدمات مسافرتی اولدوز توریسم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *