نمایشی از گنجینه های موزه لوور از ۱۴ اسفند در تهران

نمایشی از گنجینه های موزه لوور در تهران آغاز شد.

روز ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ از آثاری از موزه لوور با حضور ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه و شماری از سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف در تهران رونمایی شد. از جمله برجسته ترین این آثار، تابلوهایی از «رامبراند» و مجسمه «ابوالهول» است که این مجسمه از سنگ “بازالت” ساخته شده و مربوط به دوره‌ “فرعون هاکور” است و نیز از بخش عتیقه‌های مصر باستان در سالن «سولی لوور» است.

این نمایشگاه به مدت چهار ماه (تا ۱۸ خرداد ۹۷) در موزه ملی ایران دایر است که در آن بیش از ۵۰ اثر از تمدن‌های باستانیِ چهار گوشه جهان از این موزه به ایران منتقل شده است؛ آثاری از غرب آسیا، اروپا، شمال آفریقا و همچنین مجموعه‌ نقاشی‌هایی ساخته دست هنرمندان بزرگ اروپا.

در میان آثار آورده شده به ایران، دو اثر متعلق به فرهنگ ایرانی است:

۱- تبر کتیبه‌دار؛ به دست آمده از کاوش‌های علمی باستان‌شناسی محوطه چغازنبیل

۲- شیء برنزی از لرستان؛ باقی‌مانده از عصر آهن و با حدود ۳۰۰۰ سال قدمت

در سال ۱۳۹۴ با سفر ژاک لوک مارتینز، مدیر موزه لوور به تهران توافقاتی به منظور نمایش مجموعه آثاری از موزه لوور در ایران انجام شد که در پی آن، مورخ ۲۹ بهمن ۹۴، مجموعه آثاری از موزه لوور به همراه و تحت نظارت کارشناسان این موزه به تهران وارد و در امنیت کامل به موزه ملی ایران منتقل شد.

جبرائیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران تصریح کرد این مجموعه از هشت بخش موزه لوور انتخاب شده و در چهار بخش اصلی با عناوین تولد یک مجموعه، تولد یک موزه، رویای جهانی شدن و یک موزه زنده، در موزه ملی ایران به نمایش در آمده است.

**********

گروه آموزشی و خدمات مسافرتی اولدوز توریسم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *