معرفی رشته جغرافیا توریسم

جغرافیای توریسم به عنوان یکی از زیرمجموعه­ های علوم جغرافیایی، به بررسی ارتباط بین گردشگری با فضا و مکان در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، طبیعی و …می­پردازد. در واقع این علم به بررسي روابط انسان ها با محيط در هنگام فراغت و تأثير متقابل آن ها بر يكديگر مي پردازد و فعاليت هاي گردشگري را نه به طور مجزا بلكه در قالب مكان و در ارتباط با ديگر عوامل محيطي شامل عوامل طبيعي و انساني بررسی می­کند.

با توجه به اینکه مساله گردشگری افزون بر آنکه از جنبه ­های اکولوژیکی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مورد توجه است با معماری فضای زیست نیز در ارتباط است؛ لذا در جغرافیا توریسم و برنامه ­ریزی گردشگری سعی بر آن است پدیده­های طبیعی، اجتماعی، فرهنگی و تاریخی و … به عنوان کانون­­های تأثیرگذار در طرح­های فضاآرایی تعریف و جایگاه آنها تعیین شود و براساس این ساخت­ها  برنامه ­ریزی مناسب آن طراحی و اجرا گردد.

هدف اصلی از ایجاد رشته جغرافیای توریسم:

رشته جغرافیا توریسم، برای آموزش صحیح مبانی، روش­ها و نگرش­های لازم برای شناخت حوزه های زیستی از نظر مسائل فضایی، ساختاری و گردشگری و آشنایی با روش­ها و تحلیل و برنامه ریزی دایر گشته است.

دانشگاه های دارای رشته جغرافیای توریسم:

درحال حاضر دانشگاههای زیادی در سطح کشور با جذب دانشجویان رشته جفرافیا و برنامه­ریزی گردشگری در دو گرایش برنامه ریزی منطقه­ای گردشگری و برنامه­ریزی فضایی مجتمع­های گردشگری، درصدد تربیت متخصصانی هستند که مهارت و صلاحیت لازم را برای برنامه­ریزی و ساماندهی فضاهای توریستی داشته باشند.

اسامی تعدادی از دانشگاههای ارائه دهنده رشته جغرافیا گردشگری:

  • دانشگاه تهران
  • دانشگاه خوارزمی تهران
  • دانشگاه زنجان
  • دانشگاه هنر اصفهان

موسسه آموزشی اولدوزتوریسم با بیش از ۱۰ سال سابقه تدریس در حوزه گردشگری و هتلداری خدمات زیر را ویژه متقاضیان رشته جغرافیای توریسم ارائه می کند:

  1. برگزاری دوره های آمادگی کنکور ارشد
  2. ارائه جزوات مربوطه
  3. ارائه کتب مربوطه
  4. مشاوره رایگان
  5. برگزاری آزمون های آنلاین ویژه آمادگی کنکور