رتبه برتر کنکور ۹۷ چقدر برای مطالعه وقت گذاشته

مدت زمان مطالعه لازم برای کنکور ارشد جهانگردی

سلام دوستان عزیزم در مقاله قبلی درمورد مطالعه در سه ماه آخر کنکور به صورت کلی صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم درمورد نحوه و زمان مطالعه روزانه صحبت کنیم. خیلی از شما دوستان عزیز مشتاقید بدانید رتبه‌های برتر کنکور، روزانه چند ساعت مطالعه داشته‌اند که به این موفقیت رسیدند.

باید به این نکته توجه داشته باشید کمیت مهم است اما همراه با کیفیتِ مطالعه است که به نتیجه مطلوب ختم می‌شود.

 

مدت زمان مطالعه لازم برای کنکور ارشد جهانگردی

 

کیفیت مطالعه به این معنی که در هنگام مطالعه به حواشی نپردازید و زمانی را که به مطالعه اختصاص دادید سعی کنید مطالعه مفید داشته باشید به نحوی که بیشترین بازدهی را دا‌شته باشید یکی از مشکلات زمان مطالعه این هست که فکرهای مختلفی ذهنتان را درگیر می‌کند از تَرَک های روی دیوار گرفته تا استرس انجام ندادن کارهای مهمتون، کاری که خودم هنگام مطالعه انجام می‌دادم که حواسم پرت نشود تمام مواردی که میومد تو ذهنم رو یک کاغذ جدا یادداشت می‌کردم و بعد از ذهنم بیرونش می‌کردم که زمان استراحتم بررسیشون کنم و اینجوری دیگ حواسم جمع درس می‌کردم.

مدت زمان مطالعه لازم برای کنکور ارشد جهانگردی

داوطلبان کنکور ارشد همه در یک شرایط یکسانی قرار ندارند، در اینجا سعی می‌کنیم یک الگو مطالعه روزانه داشته باشیم تا هر داوطلب متناسب با شرایطش با این برنامه هماهنگ شود.

داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد به چند دسته تقسیم می‌شوند:
۱- داوطلبینی که دانشجوی سال آخر دانشگاه در مقطع کارشناسی هستند؛
۲- داوطلبینی که دانش‌آموخته شده، اما شاغل هستند؛
۳- داوطلبینی که دانش‌آموخته شده و شاغل نیستند.

دسته اول به نسبت شرایط خوبی دارید به این خاطر که هنوز در جو درس و دانشگاه هستید و از فضای مطالعه دور نشدید درس‌های قبلی هم در ذهنتان هست. اما ترم آخر دانشگاه هستید و باید واحدهای مانده را بگذرانید پس بهتر است این درس‌ها را در الویت قرار دهید.

پس از چه زمانی شروع به مطالعه برای کنکور بکنیم؟ خب همزمان در لابه‌لای درس خواندن برای دانشگاه درس‌هایی که باید برای کنکور خوانده شود را بگنجانید. یک یا دو کتاب انتخاب کنید و روزانه بخوانید اما چگونه انتخاب کنیم؟ مطمئنا از وضعیت درسی خودتون خبر دارید و میدونید ک برای کدام دروس باید بیشتر وقت بزارید و کدام دروس کمتر، اما هیچ درسی را حذف نکنید و سعی کنید از آن یکی دو کتاب که قرار است انتخاب کنید که به نظر من دو یا سه تا درس را انتخاب کنید و از دروس پایه‌تر و یا دروسی که در کنکور ضریب بالاتری دارند را ‌شروع کنید به مطالعه… ، درواقع هدفمند آن دو یا سه درس خود را انتخاب کنید برای مثال می‌توانید دروس بازاریابی که برای گرایش مدیریت بازاریابی و درس برنامه‌ریزی توسعه و اقتصاد جهانگردی که برای گرایش برنامه‌ریزی و توسعه از اهمیت بالایی برخوردار هستند شروع کنید، تاکید می‌کنم هیچ درسی را حذف نکنید فقط با توجه به حجم مبحث و میزان دشوار بودن مطالب، میزان زمان مناسب در روز را به آن درس اختصاص دهید. “خود من اواخر دی‌ماه دانشگام تموم شد. ترم مهر فقط زبان خوندم ولی از اواسط بهمن ماه به صورت جدی شروع کردم به خوندن که روزی حدود ۱۰ ساعت مطالعه می‌کردم، همه درس هایی که باید برای کنکور می‌خوندم تو برنامه روزانم گذاشته بودم و همرو با هم پیش می‌بردم که حالا جلوتر میگم چجوری…”

 

مطلب پیشنهادی : جزوات آمادگی کنکور ارشد مدیریت جهانگردی

دسته دوم به دو گروه تقسیم می‌شوند گروه اول کسانی که زمان زیادی از فضای مطالعه فاصله گرفتند و کسانی که از فضای مطالعه فاصله نگرفتند و هنوز درس‌هایی ک خوانده‌اند در ذهنشان هست. هر دو گروه زمان کمی برای مطالعه دارند، پس باید برنامه‌ریزی جدی‌تر و دقیق‌تری داشته باشند، گروه اول بهتر است حداقل روزی ۴ الی ۵ ساعت وقت بگذرانند. البته یاداوری می‌کنم با توجه به توانایی خودتان اگر امکانش هست برای نتیجه مطلوب ساعت مطالعه مفیدتان را افزایش دهید. به طور مثال بهتر است دروسی مثل مجموعه مدیریت که به صورت تئوری هست را در زمان‌های خالی که سرکار هستند مطالعه کنند چون به نسبت نیاز به تمرکز و تحلیل خیلی بالایی ندارد. قبل از رفتن به سرکار یعنی صبح بهتر است دروسی مثل مجوعه ریاضیات و زبان که به تمرکز بیشتری نیاز دارد را مطالعه کنید و بعد از برگشت هم با دروس به نسبت ساده‌تر مثل مجموعه علوم اجتماعی شروع کنید و به ترتیب بقیه دورس را بخوانید. گروه دوم مسلما نیاز به زمان بیشتری برای به خاطرسپاری مطالب دارند یعنی حداقل روز ۶ الی ۷ ساعت. درک می‌کنم که امکان دارد بعد از کار خسته باشید ولی به یاد داشته باشید رسیدن به هدفی که دارید ارزش تلاش کردن و یکم سختی کشیدن را دارد. شما هم می‌توانید دقیقا به روش گروه قبل پیش روید اما زمان بیشتری را به دروسی که فکر می‌کنید زمان بیشتری احتیاج دارند اختصاص دهید. موفقیت شما به خودتان بستگی دارد که بر اساس میزان ظرفیت و توانایی خود برنامه‌ریزی متناسب با خودتون داشته باشید و بر اساس آن به طور پیوسته پیش روید.

 

مدت زمان مطالعه لازم برای کنکور ارشد جهانگردی

 

دسته سوم هم به دو گروه تقسیم می‌شوند کسانی ک زمان زیادی از دانش‌آموختگی‌شان می‌گذرد و کسانی که زمان زیادی نگذشته است. به قول آقای برایان تریسی اگر قرار است دو تا قورباغه را قورت دهید بهتر است آنکه بزرگ‌تر و زشت‌تر است را اول قورت دهید، در رابطه با مطالعه برای کنکور، دروس سخت‌تر که نیاز به تمرکز بیشتری دارد جزء دروس صبح باشد و بعد از ناهار درس‌های به نسبت ساده‌تر به ترتیب در برنامه مطالعه خود قرار دهید البته بین دو تا درس سخت یک درس ساده‌تر حتما قرار دهید تا از درس خواندن خسته نشید “ترتیب دروس من از صبح تا ظهر به ترتیب زبان، مدیریت بازاریابی، مجموعه ریاضیات، بعد از ناهار و استراحت به ترتیب: اقتصاد، مجموعه علوم اجتماعی، مجموعه مدیریت، مجموعه تاریخ و جغرافیا بود. ساعت مطالعه ” یه نکته مهم که بهتر است به آن توجه کنید: گروه اول بهتر است از دروس پایه شروع کنید به مطالعه، برای فهم بهتر درس‌هایی که نیاز به یادگیری دروس پایه دارد. گروه دوم هم بهتر است از درس‌هایی که در ترم‌های اول و دوم ک زمان زیادی می‌گذرد شروع کنید طی برنامه‌ای که من می‌گویم همه دروس موجود را در مطالعه روزانه خود بگنجانید، فقط برای هر درس به اندازه‌ای که لازم دارد زمان مشخص کنید حتی ‌شده برای درسی فقط ۱۰ دقیقه، ولی وقت بگذارید و هر درسی در یک ساعت مشخص از روز ثابت کنید برای مثال ساعت ۸ تا۱۰ فقط زبان و ۱۰ تا ۱۲ هم ریاضی و… هر روز با این برنامه پیش برید.

خلاصه برنامه روزانه من
درس مورد نظر ساعت مطالعه
زبان انگلیسی ۹:۳۰ – ۸:۰۰
مدیریت بازاریابی ۱۱:۳۰ – ۱۰:۰۰
مجموعه ریاضیات ۱۳:۳۰ – ۱۲:۰۰
ناهار و استراحت ۱۵:۳۰ – ۱۳:۳۰
برنامه‌ریزی توسعه و اقتصاد جهانگردی ۱۷:۰۰ – ۱۵:۳۰
مجموعه علوم اجتماعی ۱۹:۰۰ – ۱۷:۳۰
مجموعه تاریخ و جغرافیا ۲۱:۰۰ – ۱۹:۳۰
شام ۲۲:۰۰ – ۲۱:۰۰
مجموعه مدیریت ۲۳:۳۰ – ۲۲:۰۰

توجه: من این برنامه‌ریزی را برای هفت روز هفته انجام می‌دادم، روز جمعه یک برنامه کلی از حجم مطالعه هردرس را تعیین می‌کردم و هر شب به صورت دقیق و جزئی چند صفحه یا چند فصل و چه میزان تست که باید روز بعد مطالعه کنم را مشخص می کردم.

نقاط قوت این روش:
۱- شما همه دروس را با هم پیش می‌برید.
۲-به خاطر تکرار هر روز دروس باعث ثبات آن در حافظه می شود.
۳-از همه مهم‌تر استرس تمام نکردن یا فرامو‌شی درسی را ندارید چون دارید همه دروس را با هم پیش می‌برید.

 

مطلب پیشنهادی : نمونه سوالات کنکور ارشد جهانگردی از سال ۹۲ تا ۹۷ همراه با پاسخ تشریحی

میزان ساعت مطالعه در روز بستگی به توانایی خودتون دارد، اما پیشنهاد من برای این گروه حدود ۱۰ ساعت در روز است.
روشي ک در دسته سوم گفتم برای همه داوطلبین پیشنهاد می‌کنم استفاده کنید. مسلما موفقیت شما به پشتکار و همت خودتان بستگی دارد. یکی از کارهایی که در زمان قبل از کنکور می‌تواند به خونسرد بودن شما کمک کند خیال‌پردازی زمان رسیدن به هدفتان وقتی از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجید است. برای همه دوستان عزیز رسیدن به هدف هایتان را آرزو می‌کنم.

 

نویسنده: سرکار خانم ابراهیم زاده رتبه ۳ کنکور ارشد جهانگردی ۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *