معرفی رشته مدیریت جهانگردی

رشته مدیریت جهانگردی از جمله رشته های پر طرفدار در کارشناسی ارشد است. این رشته به بررسی ارتباط بین گردشگری با مولفه های اجتماع، فرهنگ، محیط زیست، … و موضوعاتی چون گردشگری پایدار، مسئولانه، گردشگری سبز، گردشگری جایگزین و بسیاری دیگر از انوع گردشگری می­پردازد. در واقع این علم به بررسي روابط انسان ها با مولفه های مذکور در هنگام فراغت و تأثير متقابل آن ها بر يكديگر مي پردازد و فعاليت هاي گردشگري را در ارتباط با یکدیگر و دیگر عوامل بررسی می­کند.

رشته مدیریت جهانگردی دارای دو گرایش بازاریابی (کد ضریب ۱) و برنامه ریزی توسعه (کد ضریب ۲) در مقطع کارشناسی ارشد است. درحال حاضر دانشگاه های زیادی در سطح کشور با جذب دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی در این دو گرایش درصدد تربیت متخصصانی هستند که مهارت و صلاحیت لازم را برای رشد و توسعه این صنعت داشته باشند.

  • دانشگاه های ارائه دهنده رشته مدیریت جهانگردی:

علامه طباطبایی، تهران، سمنان، مازندران (بابلسر)، محقق اردبیلی، هنر اصفهان، پیام نور کرج

  • موسسات ارائه دهنده رشته مدیریت جهانگردی:

علم و فرهنگ (تهران)، علم و هنر (یزد)، شیخ بهایی (اصفهان)، علامه قزوینی (قزوین)، مازیار (رویان نور)، بینالود (مشهد)، شاندیز (مشهد)، باختر (ایلام)، حکیم جرجانی (گرگان)، قشم

 

تعریف انواع دوره‌های دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی

  دوره روزانه، شبانه (نوبت دوم)، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور

در دوره های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان و غیرانتفاعی، به دلیل برگزاری کلاس ها به صوررت منظم، حضور دانشجو در کلاس درس نیز الزامیست. این در حالیست که در دوره پیام نور به دلیل عدم تشکیل منظم کلاس‌، دروس به صورت خودخوان و … از سوی دانشگاه به به دانشجو ارائه می گردد.

دوره روزانه، دوره ای است که دانشجو بابت تحصیل خود هیچ شهریه ای پرداخت نمی کند و همین امر سبب می شود:

۱-     درصورت انتخاب این دوره، قبولی در آن و عدم ثبت نام در دانشگاه، به مدت دو سال از شرکت در آزمون کنکور محروم گردد.

۲-     به ازای مدت زمان تحصیل رایگان خود، موظف به گذراندن دوره خدمت در کشور (اشتغال همراه با بیمه) باشد.

۳-     به ازای هر ترم دیرکرد در اتمام تحصیل خود مشمول سنوات مالی شود.

پس از اتمام تحصیل در این دوره، به دانشجو «گواهی پایان تحصیل» یا «گواهی موقت» تعلق می گیرد و اخذ دانشنامه، تنها با گذران دوره خدمت یا پرداخت کل هزینه تحصیل امکان پذیر است.

دوره شبانه و روزانه در یک دانشکده و یک کلاس برگزار می شود. درواقع دانشجویان این دو دوره با یکدیگر بر سر یک کلاس می نشینند. تفاوت دوره شبانه با دوره روزانه، تنها در پرداخت شهریه است. به همین جهت اگر داوطلب در این دوره قبول شود و در دانشگاه ثبت نام نکند، از کنکور محرومنمی گردد. همچنین پس از اتمام دوره تحصیل خود، لازم نیست دوره خدمت بگذراند و بجای گواهی موقت، اصل دانشنامه خود را دریافت می کند.

لازم به ذکر است در دانشنامه دوره شبانه، عنوان شبانه قید نمی شود.

برای دوره های پردیس خودگردان: ۱- دانشگاه هایی مجزا تعریف شده است. هر دانشگاه (مانند دانشگاه تهران، علامه طباطبایی و …) برای خود یک یا چند واحد پردیس در تهران و شهرهای مختلف دارند. ۲- شهریه این دوره ها تقریبا دو برابر دوره های شبانه است. ۳- در مدرک آن ها، عنوان پردیس خودگردان قید می شود.

دوره های غیر انتفاعی که از سوی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی برگزار می‌شوند نیز از جمله دوره هایی هستند که برای شرکت در آن ها شهریه پرداخت می شود و مدرک آن ها مختص خود مؤسسات است.

 **********

**********

مؤسسه آموزشی و خدمات مسافرتی اولدوزتوریسم