طراحی بسته‌های گردشگری متناسب با رویدادها

علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، طی نشستی حول ارائه گزارش ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر مورخ ۱۸ فروردین اظهار داشت سفرهایی که در قالب تور برگزار نشود عوارض زیادی به همراه دارد. باید بسته‌های گردشگری متناسب با رویدادها طراحی شود تا استان‌ها از عواید گردشگری بهره‌مند گردند.

پاسخ وی به سؤال خبرنگار روزنامه اعتماد درباره ورود گردشگران خارجی به کشور در ایام نوروز این بود که زمان اوج سفرهای داخلی در این ایام است و اکثر اقامتگاه‌های کشور در اختیار گردشگران داخلی قرار دارد. بنابراین ورود گردشگران خارجی به کشور پس از ایام نوروز رشد بیشتری پیدا می کند.

وی اضافه کرد تلاش ما به استفاده از حساب‌های اقماری گردشگری در سال جاری است. محمد محب خدایی نیز در ادامه تصریح کرد: “در حال حاضر آمارهای ما دقیق است و آمارهایی که در حوزه اقامت و سفر در کشور اعلام می‌شود بر اساس استانداردهای سازمان جهانی گردشگری است”. همچنین “سامان‌دهی و یکپارچه‌سازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در کشور در دستور کار است”.

مونسان به ادعایی مبنی بر کاهش شدید گردشگران ورودی به کشور توضیح داد که به دلیل وقوع برخی اتفاقات در سال ۹۶، در حوزه گردشگری زیارتی با کاهش گردشگران ورودی مواجه شدیم اما با کاهش شدید در ورود تورهای خارجی روبرو نشدیم.

به علاوه، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری به نرمال بودن وضعیت گردشگران خروجی در کشور اشاره داشت. وی بیان کرد: “ما در حال استخراج آماری هستیم که نسبت جمعیت کشور به گردشگران خروجی را نشان می‌دهد و همچنین این آمار را با چند کشور دیگر مقایسه خواهیم کرد. این آمار به زودی اعلام می‌شود”.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره افزایش عوارض خروج و تاثیر آن بر گردشگری خروجی اذعان داشت که افزایش عوارض خروج تاثیری در آمار گردشگران خروجی ندارد، اما اقدامات خوب نرم ‌افزاری و همکاری تمام دستگاه‌های عضو ستاد، و نیز معرفی جاذبه‌های گردشگری کشور مهم‌ترین عامل رشد گردشگری داخلی و توزیع یکنواخت گردشگران در کشور بوده است. همچنین لازم است در حوزه افزایش گردشگران خارجی بیش از گذشته تلاش کنیم تا فضایی جذاب برای گردشکران ایجاد کنیم.

مونسان افزود که رویداد “تبریز ۲۰۱۸” رویدادی یک‌ساله است که در آن، شهر تبریز به دنیا معرفی می‌شود. همچنین، برنامه‌ها و اقدامات بسیاری برای افزایش گردشگران خارجی ورودی به استان آذربایجان شرقی و تبریز برنامه‌ریزی شده است.

**********

گروه آموزشی و خدمات مسافرتی اولدوزتوریسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *